קישורים ועיתונות
חרש ברזל / נפח - מקצוע
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

נפח הוא אדם היוצר חפצים מברזל או מפלדה באמצעות "עיצוב" המתכת, כלומר - תוך שימוש בכלים לעקם, לחתוך ולשנות את צורת המתכת כשהיא בצורת מוצק. בדרך כלל, הדבר נעשה באמצעות חימום המתכת עד לשלב שבו היא בוהקת בצבע אדום או כתום. נפחים מייצרים חפצי נוי (למשל פסלים או רהיטי ברזל מעוצבים); כלי עבודה, בישול וכלי נשק; וכן תשתיות כמו שערים, רשתות אסכלה, פסי רכבת, וכו'.

נפחים עובדים עם "מתכות שחורות", בדרך כלל עם ברזל. הצבע השחור שלהן מגיע משכבת התחמוצת שמתווצרת על פני המתכת כשהיא מחוממת. הם מחממים את המתכת עד שהיא הופכת רכה מספיק לעיצוב עם כלי העבודה של הנפחים, כמו למשל פטיש ואזמל. את החום משיגים באמצעות חימום בגז, פחם ואמצעים דומים.

למרות שהמקצוע עתיק היומין הוחלף במדינות המתועשות במידה רבה במפעלים תעשייתיים, קיימת כיום תחייה (בעיקר באירופה) של נפחים-אומנים, אשר רואים עצמם כחלק ממקצועות העיצוב היצירתי ומספקים חפצי נוי ברמת עיצוב וגימור ממתכות "שחורות".

שמות משפחה המעידים כי נושאם הוא נפח או צאצא של נפחים הם שמות משפחה נפוצים בשפות שונות. באנגלית: Smith (סמית') - הוא שם משפחה הנפוץ ביותר בבמדינות דוברות אנגלית. זהוא שם משפחתם של כחצי מיליון בריטים וכ-3 מיליון אמריקאים. בגרמנית Schmidt, Schmid, Schmidl, Schmidtke, Smid (שמידט) ו-Smidt הם שמות נפוצים; ביידיש שמידע ו-גולדשמידט; בערבית حداد (חדד); בלשון חז"ל: נפחא. 
 נפחים, פרט מציור של גויה